VITOSPRINT za vas organizuje kombi prevoz putnika od Beograda do Skoplja i od Skoplja do Beograda po principu „od praga do praga“. Svakodnevno prevoz putnika do Makedonije. Imamo nekoliko polazaka čija vremena nisu definisana, tako da možete birati izmedju jutarnjih i večernjih, izmedju dnevnih ili noćnih vožnji… Kombi prevoz putnika, zbog svoje specifičnosti, omogućava da se većina putnika preveze prema svojoj želji i potrebi. Prevoz putnika kombijem od Beograda do Skoplja traje nešto manje od 5 sati. Po putnike iz Beograda i Skoplja dolazimo na kućnu adresu, dok je za putnike koji putuju iz i u Niš mesto polaska na autobuskoj stanici.
Skoplje
Skoplje je glavni i najveći grad Republike Makedonije s oko 700.000 stanovnika.
Skoplje se nalazi na strateški važnoj poziciji u središnjem dijelu Balkanskog poluostrva, nedaleko od glavne komunikacije koja vodi od Zapadne Europe preko Beograda do Soluna u Grčkoj. Grad je smješten u uskoj dolini reke Vardar, koju zatvaraju planine Skopska Crna Gora na severu i Vodno na jugu. Iz takvog geografskog položaja proizašao je i izdužen oblik grada, koji se prostire gotovo 25 km u smeru istok-zapad (duž Vardara), a manje od 10 km u smeru sjever-jug.
Klimatski, Skoplje je takođe određeno svojim kotlinskim položajem. Stoga su leta sparna i suva, a zime hladne i maglovite.
Prosečna nadmorska visina grada je 240 metara.
Šire gradsko područje (Skoplje sa 7 malih prigradskih opšina) ima 578.144 stanovnika [1](Popis 2002.), odnosno blizu 30 % ukupnog stanovništva Makedonije. Takva koncentracija stanovništva predstavlja sve veći problem za državu u kojoj svi ostali gradovi imaju ispod 100.000 stanovnika, te se stoga ne može osigurati ravnomjeran razvoj.
Nakon posljednje reforme lokalne uprave u Makedoniji 2004. godine, Skoplje je ustrojeno kao grad sa 10 gradskih opština; Aerodrom, Butel, Centar, Čair, Gazi Baba, Gjorče Petrov, Kisela Voda, Karpoš, Saraj i Šuto Orizari).
U sastavu SFRJ postaje glavni grad Socijalističke Republike Makedonije, koja je po prvi put organizirana kao zasebna jedinica. To je razdoblje brzog rasta i izgradnje Skoplja, koje je nakratko zaustavio katastrofalni potres, 26. juna 1963. godine. Više od 1.000 ljudi je poginulo, a preživjeli stanovnici su ostali bez domova, jer je najveći dio grada posve porušen. Normalizacija života je bila brza uz pomoć iz čitavog svijeta, te se Skoplje uspješno oporavilo. Međutim, rekonstrukcija i uređenje grada bili su dugotrajni, te ni danas nisu posve dovršeni.
Od 1991. godine, Skoplje je prijestolnica nezavisne Makedonije.
U razdoblju bivše Jugoslavije, Skoplje se razvijalo kao industrijsko središte Makedonije, što je i dovelo do velikog priljeva novih stanovnika u grad. Najznačajnije industrijske grane su bile tekstilna, kemijska (kombinat “OHIS”), farmaceutska (“Alkaloid”), štamparska i metaloprerađivačka (Žeeljezara Skopje). Po osamostaljenju Makedonije, njena privreda našla se pred teškim problemima. Skoplje kao glavni grad je bilo i danas je u nešto boljoj poziciji od ostatka države, u kojoj je trećina stanovništva nezaposlena. I njegova industrija je stradala, ne samo zato što se nije mogla potpuno prilagoditi novom kapitalističkom sistemu, već i zbog grčke blokade i etničkih sukoba u Makedoniji 2001. godine. Posljednjih godina je vidljiv stanovit napredak, posebno stoga što je došlo do preorijentacije s industrije na uslužne djelatnosti i većih stranih ulaganja.
Cena Beograd – Skoplje – pozovite 064 5868929.
0